logo
logo
logo
logo
logo
Courses Images
  • KO-MEK BOHÇASI

Proje Adı

KO-MEK BOHÇASI

Proje Amacı

Bir halk üniversitesi olan KO-MEK, kursiyerlerine sanat ve meslek eğitimi vermenin yanı sıra birçok sosyal kazanım da sağlamaktadır. Kursiyerlerin kişisel birikimlerinin artmasıyla birlikte sosyalleşmelerine de katkı sağlayan KO-MEK kursları Kocaeli’nde ikamet eden halkımızın bilgi, beceri, nitelik kazanma ve ev ekonomilerine katkı sağlamayı amaçlayan faaliyetler yürütmektedir. KO-MEK, kurs merkezlerinde eğitim alan ve evlenecek olan genç kızlarımızın düğün öncesi hazırladıkları çeyizleri için, bir düğün hediyesi niteliğinde KO-MEK BOHÇASI hazırlamayı amaçlamaktadır. Amaçlanan bu çalışma ile KO-MEK’in sadece eğitim veren bir kurum değil, aynı zamanda değerli gördüğü kursiyerlerini eğitim dışında da düşünen ve kursiyerlerinin sosyal hayatlarında da yanlarında olduğu gösterilecektir.

Proje Hedefleri

KO-MEK’in sanat ve meslek eğitimi veren bir kurum olmasının yanında hayatın her anında Kocaeli halkının sosyal ve kültürel gelişimine katkı sağlaması. KO-MEK ile öğrenmenin sadece kurum içinde değil günlük hayatta da sürdürülmesi. KO-MEK’te sosyo-ekonomik düzeyi düşük olan kursiyerlere destek olunması. KO-MEK kursiyerleri arasında sevgi ve dayanışmanın pekişmesine ortam hazırlamak. Kültürel bir değer olan hediyeleşmenin, KO-MEK bünyesinde de gerçekleştirilmesi ile unutmaya yüz tutan değerlerimizin pekişmesine katkı sağlamak.

Proje Hedef Kitlesi

Proje İçeriği

KO-MEK BOHÇASI projesinin 42 kurs merkezinde duyurulmasının ardından gönüllü olan kursiyerler, gelin bohçasında olabilecek el sanatı ürünlerinin yapımı konusunda projeye destek verecektir. KO-MEK Bohçaları, mefruşat, iğne oyası, dekoratif el sanatları ve tekniği gibi el sanatları teknolojileri kurslarında eğitim alan kursiyerlerin katılımı ile hazırlanacaktır. KO-MEK kursiyerleri tarafından el birliği ile yapılacak KO-MEK bohçaları kursiyer dayanışmasını pekiştirecektir. Proje kapsamında KO-MEK kurs merkezlerinde eğitim alan 41 gelin adayı tespit edilecektir. Bu kişilerin özellikle ekonomik durumları orta düzeyin altından olan kişilerden belirlenmesine dikkat edilecektir. Belirlenen kişilerin düğün takvimleri geldiğinde hazırlanan bohçalar KO-MEK ve KO-MEK kursiyerlerinin bir hediyesi olarak yine KO-MEK’te eğitim alan gelin adaylarına takdim edilecektir.

KO-MEK BOHÇASINDA YER ALACAK ÜRÜNLER Tülbent, Havlu, Seccade, Patik, Tülbent, Yastık Kılıfı, Masa Örtüsü, Dekoratif El Ürünleri vb..

Proje Faaliyeti