logo
logo
logo
logo
logo
}

SIK SORULAN SORULAR

Kurs Merkeziniz Nerede?

Kocaeli’nin 12 ilçesinde de faaliyet gösteren KO-MEK; Kandıra’dan Karamürsel’e, Kartepe’den Şekerpınar’a 43 Kurs Merkezi ile Kocaeli’ye hizmet vermektedir. Kurs Merkezi iletişim bilgilerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
KO-MEK’te bu güne kadar (2020-2021 eğitim öğretim dönem sonu rakamlarına göre) 351 farklı branşta 685.689'den fazla kursiyer eğitim almıştır. Bu branşlara ve tanıtımlarına web sayfamızdan, broşürlerimizden ulaşabilirsiniz. Branş tanıtımlarına ulaşmak için buraya tıklayınız..
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kurslarımızdan 13 yaşını (bazı branşlarda daha yüksektir) doldurmuş herkes faydalanabilmektedir.
KO-MEK Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bir hizmeti olup kurs başvurularında ya da eğitimlerde hiçbir şekilde ücret alınmamaktadır.
KO-MEK’te branşlar, kurs merkezleri, kurs günleri tamamen talebe göre şekillenmektedir. Talep olan branşların açılması için yönetimimiz tarafından kursun açılması için gerekli çalışma yapılmaktadır.
Başvurulan Kurs Merkezinde oluşan talebe bağlı olarak sınıf ya da sınıfların oluşturulması sırasında başvuru zamanına göre sıra ile kursiyerler aranmaktadır. Verdiği telefon bilgilerinden ulaşılamayan kursiyer kaydı iptal edilmeksizin bir sonraki sınıf oluşumuna ertelenmektedir. Kursiyer Kurs Merkezinde yeterli talep olmayan bir branşa başvuruda bulundu ise yalnız ilgili branş eğitime açıldığında aranmaktadır.
KO-MEK’te başvuruda bulunduğunuz kurs merkezi, branş, kurs günleri ve saatleri dikkate alınarak asıl kayıtlar yapılmaktadır. Yalnızca, başvurduğunuz Kurs Merkezinde, başvurduğunuz branş, size uygun diye belirttiğiniz gün ve saatlerde kurs açıldığında sizin asil kaydınız yapılır.
Kursiyerlere branş sınırlaması uygulanmamaktadır. Ders gün ve saatleri çakışmadığı sürece herkes istediği branşta aynı ya da farklı bir kurs merkezinde eğitim alabilmektedir.
Önerdiğimiz size yakın kurs merkezimizdir ancak kursa devamınızla ilgili ulaşımda sorun yaşamadığınız bir kurs merkezinde de eğitim alabilirsiniz.
Kurs başvuruları her eğitim öğretim yılı 1 Eylül itibariyle başlayarak dönem boyunca devam etmektedir ve yapılan başvuru, başvurudan sonra ilk açılacak sınıflara dahil edilmektedir. Bununla birlikte başvuru zamanına göre asil kayıtlar yapıldığından erken sonuç alınması açısından erken başvuru son derece önemlidir.
Kurs başvuruları her eğitim öğretim yılı 1 Eylül itibariyle başlayarak dönem boyunca devam etmektedir ve yapılan başvuru, başvurudan sonra ilk açılacak sınıflara dahil edilmektedir. Bununla birlikte başvuru zamanına göre asil kayıtlar yapıldığından erken sonuç alınması açısından erken başvuru son derece önemlidir.
Kimlik Fotokopisi ve Öğrenim Durum Belgesi Fotokopisi
KO-MEK’te açılan branşlara göre malzemelerde farklılıklar olabilmektedir. Kurs başlangıcında konu ile ilgili usta öğretici tarafından hangi malzemelerin kullanılacağı hakkında bilgi verilmektedir.
Malzeme teminleri tamamen kursiyere aittir. Malzeme temininde personelimizin adres göstermesi, firma önermesi, firmanın kurs merkezi içinde ya da çevresinde satış yapmasına müsaade etmesi kesinlikle yasaktır. Konu ile ilgili şikâyetlerinizi komek@kocaeli.bel.tr adresine bildirebilirsiniz.
Kurslarımızda devam zorunluluğu vardır. Kursiyer, modüllü branşlarda herhangi bir modülün toplam saatinin %20'si kadar gelmediği taktirde o modülden başarısız sayılır, sertifika alma hakkını kaybeder. Modülsüz branşlarda ise, toplam ders saatinin %20'si kadar gelmediği taktirde o kurstan başarısız sayılır, sertifika alma hakkını kaybeder. Devamsızlıktan kalan kusiyerler, devamsızlıktan kaldıkları kursun bitiş tarihinden itibaren bir(1) yıl boyunca KO-MEK kurslarından faydalanamazlar.
Kurslarımıza devam eden ve kurs sonunda yapılan sertifika sınavlarında başarılı olan kursiyerlerimize Yurtiçinde geçerli Milli Eğitim Bakanlığı ve Halk Eğitim Onaylı Sertifika verilmektedir.
Kimi branşlarımızda örneğin; Gazaltı Kaynakçılığı kursunda sertifika almaya hak kazanan kursiyerlerimiz daha sonra Türk Loydu'nun yaptığı sınavlara dahil olabilmekte ve başarılı olunursa tüm dünyada geçerli olan Klâs sertifika alabilmektedirler.