logo
logo
logo
logo
logo

Sevgili Hemşehrilerim ve KO-MEK ailesinin kıymetli kursiyerleri;

KO-MEK, bu kente mal olmuş son derece önemli bir eğitim projesidir. 2004 - 2005 eğitim öğretim yılında hayata geçirilen bu önemli eğitim hamlesi bugün geldiği noktada, kentin “Halk Üniversitesi” unvanını halkımızın teveccühü ve başarılı eğitim sistemi ile kazanmıştır. KO- MEK’te geçmişten bugüne kadar yılda ortalama 70 bin kişi ücretsiz olarak sanat ve meslek eğitimi aldı. KO-MEK’in 8 kurs merkezi ile başlayan eğitim serüveni, bugün 43 kurs merkezi ve 359 branş ile tüm hızıyla devam etmektedir.

KO-MEK’in bugünlere gelmesinde şüphesiz tüm çalışanlarımızın emeği büyüktür. Usta öğreticisinden, kurs merkezi yöneticilerine ve kursiyerlerimize kadar herkes, bu anlamlı projenin en önemli neferleridir. KO-MEK önümüzdeki süreçte yeni eğitim hamlelerine imza atmaya devam edecektir. Bu dönemdeki en önemli hedefimiz ise istihdama yönelik kursların arttırılması olacaktır. Bilindiği üzere KO-MEK’te doğrudan veya dolaylı olmak üzere birbirinden farklı 156 istihdam branşı yer almaktadır. Herhangi bir nedenle, okul hayatının dışında kalmış, eğitimini tamamlayamamış ya da bir meslek edinememiş gençlerimizi, Büyükşehir Belediye’mizin bu önemli projesi içerinde daha fazla görmek ve onların da birer altın bilezik sahibi olmasını istiyoruz.

Vasıfsız gençlerimizi istihdam kurslarımızda yetiştirerek, onların meslek sahibi ve iş için aranan elemanlar olarak iş bulmalarına vesile olmak, en öncelikli hedeflerimiz arasında yer almaktadır. KO-MEK’te eğitim gören kursiyerlerimizin ürettiği el emeği, göz nuru eserlerinin pazarlanması ve dijital ortamda satılması ev ekonomisine katkı sağlamaktadır. El emeği ürünlerin e-pazar ile buluşması, kursiyerlerimizin el emeklerini değerlendirerek, ev kadınlarımıza da yeni bir iş kapısı açmaktadır.

Aynı zamanda Arıcılık, Mantar Yetiştiriciliği gibi istihdama yönelik tarım branşlarıyla tarım sektörünü destekleyici projelerin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması ile de çiftçilerimize destek sağlamaktayız. Eğitimin yanı sıra sosyal projeleri ile de gönüllere dokunmaya çalışan KO-MEK; kültürümüzde var olan yardımlaşma, dayanışma ve paylaşma duygularını, tüm gücüyle yaşatmaktadır. KO-MEK Bohçası, KO-MEK Hurması, KO-MEK Vefası gibi projelerle her zaman halkımızın yanında olduğumuzu göstermekteyiz.

Asıl olan millete hizmet etmektir diyerek çıktığımız bu yolda, insanımıza eğitim hizmeti vermekle kalmayıp, gerek istihdam, gerekse kadınlarımızın sosyalleşme alanı; yaşlılarımızın hayatın içinde olmasını sağlayan KO-MEK, gönülleri kazanabilmek için hizmet vermektedir. KO-MEK, güçlü eğitim kadrosu ile bu kentin her noktasındaki insanın hayatına renk ve değer katmayı sürdürecektir. Çünkü mutlu Kocaeli hedefi için var gücümüzle çalışıyoruz…

Sevgili Hemşehrilerim,

KO-MEK bu kentin önemli bir değeridir ve bu değer esas itibariyle vatandaşlarımızın ona verdiği önemle anlam taşımaktadır. Kurulduğu ilk günden beri Kocaeli halkı, KO-MEK’i sahiplenmesi ve katılımlarıyla en büyük gücü vermiştir. Bundan sonra da tevazu, samimiyet ve gayret ile en mutlu büyükşehire yakışır bir KO-MEK için, çalışmaya devam edeceğiz. Tüm bu duygu ve düşüncelerle KO-MEK ailesinin tüm fertlerine en kalbî selâm ve sevgilerimi iletiyorum. Saygılarımla,

Doç Dr. Tahir BÜYÜKAKIN

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı

Başkanı Takip Edin
web site http://www.tahirbuyukakin.com/
facebook https://www.facebook.com/tahirbuyukakin
twitter https://twitter.com/tahirbuyukakin