Sık Sorulan Sorular

Kurs Merkeziniz Nerede?

Kocaeli’nin 12 ilçesinde de faaliyet gösteren KO-MEK; Kandıra’dan Karamürsel’e, Kartepe’den Şekerpınar’a 42 Kurs Merkezi ile Kocaeli’ye hizmet vermektedir. Kurs Merkezi iletişim bilgilerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Branşlarınız Nelerdir?

KO-MEK’te bu güne kadar (2018-2019 eğitim öğretim dönem sonu rakamlarına göre) 334 farklı branşta 602.445'den fazla kursiyer eğitim almıştır.  Bu branşlara ve tanıtımlarına web sayfamızdan, broşürlerimizden ulaşabilirsiniz.  Branş tanıtımlarına ulaşmak için buraya tıklayınız.. 

Kurslarımızda yaş sınırı var mı?

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kurslarımızdan 13 yaşını (bazı branşlarda daha yüksektir) doldurmuş herkes faydalanabilmektedir.


Kurs ücretleri ne kadar?

KO-MEK Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bir hizmeti olup kurs başvurularında ya da eğitimlerde hiçbir şekilde ücret alınmamaktadır.

Eğitim almak istediğim branş eğitime neden açılmıyor?

KO-MEK’te branşlar, kurs merkezleri, kurs günleri tamamen talebe göre şekillenmektedir. Talep olan branşların açılması için yönetimimiz tarafından kursun açılması için gerekli çalışma yapılmaktadır.

Kurs başvurusunda bulundum ancak bir cevap alamadım, neden aranmadım?

Başvurulan Kurs Merkezinde oluşan talebe bağlı olarak sınıf ya da sınıfların oluşturulması sırasında başvuru zamanına göre sıra ile kursiyerler aranmaktadır. Verdiği telefon bilgilerinden ulaşılamayan kursiyer kaydı iptal edilmeksizin bir sonraki sınıf oluşumuna ertelenmektedir. Kursiyer Kurs Merkezinde yeterli talep olmayan bir branşa başvuruda bulundu ise yalnız ilgili branş eğitime açıldığında aranmaktadır.

Benim başvurduğum branş, başka bir merkezde eğitime açılmış, bana neden bilgi verilmedi?

KO-MEK’te başvuruda bulunduğunuz kurs merkezi, branş, kurs günleri ve saatleri dikkate alınarak asıl kayıtlar yapılmaktadır. Yalnızca, başvurduğunuz Kurs Merkezinde, başvurduğunuz branş, size uygun diye belirttiğiniz gün ve saatlerde kurs açıldığında sizin asil kaydınız yapılır.

Bir dönem'de en fazla kaç branşta eğitim alabilirim?

Kursiyerlere branş sınırlaması uygulanmamaktadır. Ders gün ve saatleri çakışmadığı sürece herkes istediği branşta aynı ya da farklı bir kurs merkezinde eğitim alabilmektedir.

Yalnız ikamet ettiğim bölgedeki kurs merkezine mi kayıt olabilirim?

Önerdiğimiz size yakın kurs merkezimizdir ancak kursa devamınızla ilgili ulaşımda sorun yaşamadığınız bir kurs merkezinde de eğitim alabilirsiniz.

Kurslara ne zaman başvurabilirim?

Kurs başvuruları her eğitim öğretim yılı 1 Eylül itibariyle başlayarak dönem boyunca devam etmektedir ve yapılan başvuru, başvurudan sonra ilk açılacak sınıflara dahil edilmektedir. Bununla birlikte başvuru zamanına göre asil kayıtlar yapıldığından erken sonuç alınması açısından erken başvuru son derece önemlidir.

Kursa nasıl başvuracağım?

Kurs başvuruları şahsen Kurs Merkezlerine ya da web sayfası üzerinden yapılabilmektedir. www.komek.org/online

Kurs başvuru evrakları nelerdir?

Kimlik Fotokopisi ve Öğrenim Durum Belgesi Fotokopisi

Kurs için hangi malzemeler gerekiyor?

KO-MEK’te açılan branşlara göre malzemelerde farklılıklar olabilmektedir. Kurs başlangıcında konu ile ilgili usta öğretici tarafından hangi malzemelerin kullanılacağı hakkında bilgi verilmektedir.

Kurs için nereden malzeme temin edebilirim?

Malzeme teminleri tamamen kursiyere aittir. Malzeme temininde personelimizin adres göstermesi, firma önermesi, firmanın kurs merkezi içinde ya da çevresinde satış yapmasına müsaade etmesi kesinlikle yasaktır. Konu ile ilgili şikâyetlerinizi iletisim@komek.org adresine bildirebilirsiniz.  
Kursa devam zorunluluğu var mıdır?
Kurslarımızda devam zorunluluğu vardır. Kursiyer, modüllü branşlarda herhangi bir modülün toplam saatinin %20'si kadar gelmediği taktirde o modülden başarısız sayılır, sertifika alma hakkını kaybeder.
Modülsüz branşlarda ise, toplam ders saatinin %20'si kadar gelmediği taktirde o kurstan başarısız sayılır, sertifika alma hakkını kaybeder.
Devamsızlıktan kalan kusiyerler, devamsızlıktan kaldıkları kursun bitiş tarihinden itibaren bir(1) yıl boyunca KO-MEK kurslarından faydalanamazlar.
Sertifika geçerliliği nedir?

Kurslarımıza devam eden ve kurs sonunda yapılan sertifika sınavlarında başarılı olan kursiyerlerimize Yurtiçinde geçerli Milli Eğitim Bakanlığı ve Halk Eğitim Onaylı Sertifika verilmektedir.

Sertifikaların uluslar arası geçerliliği var mıdır?

Kimi branşlarımızda örneğin; Gazaltı Kaynakçılığı kursunda sertifika almaya hak kazanan kursiyerlerimiz daha sonra Türk Loydu'nun yaptığı sınavlara dahil olabilmekte ve başarılı olunursa tüm dünyada geçerli olan Klâs sertifika alabilmektedirler.

İş başvurusunda bulunmak için ne yapmalıyım?

İş Başvuru Formu’nu çıktı alıp eksiksiz doldurarak 1 adet fotoğraf, diploma ve branşınızda yetkin olduğunuzu gösteren belgelerin fotokopileri ile birlikte KO-MEK Yönetim Merkezi’ne şahsen başvuruda bulunabilirsiniz.

İş başvurusu için aranan şartlar nelerdir?

Usta Öğretici başvuruları için; başvurulan branşa göre aranan şartlar değişmektedir. Bu kriterler Milli Eğitim Bakanlığı Yaygın Eğitim Programları sitesinden incelenebilir. Kriterler branşların “Modüler Programı” içerisinde “Eğitimciler” başlığı altında belirtilmiştir.

İş başvurusunda bulundum ancak bir cevap alamadım, neden aranmadım?

İş başvuruları yalnız başvurulan alana personel ihtiyacı olduğunda değerlendirilmekte ve başvuruda bulunan kişiye sadece sonucun olumlu olduğunda bilgi verilmektedir.

Her dönem için yeniden iş başvurusunda bulunmam gerekiyor mu?

Her dönem yeniden iş başvurusunda bulunmanıza gerek yoktur. Ancak kişisel, eğitim ve iletişim bilgilerinizde olan değişiklikleri KO-MEK Yönetim Merkezi’ne şahsen başvurarak bilgilerinizi güncellemeniz gerekmektedir.