Ben Okudum Sen de Oku Kitap Değişim Projesi
“BEN OKUDUM SEN DE OKU” KİTAP DEĞİŞİM PROJESİ

Hediyeleşmek, beğendiğini paylaşmak, bilinenin bilinmesini öğrenilenin öğrenilmesini istemek yaşadığımız bu toprakların kültüründe var. Halk Üniversitesi KO-MEK'te; bu fikir ile yola çıkan kursiyer ve personelimizin öncülüğünde, Kocaeli Kitap Fuarına özel "Ben okudum sen de oku!" diyen herkesin katılımıyla "Büyük kitap değişim" projesi düzenleniyor. Kocaeli Kitap Fuarına katılan herkes, okuyup en beğendikleri 3 kitabı KO-MEK Standında, rasgele belirlenen başka bir okurun 3 kitabı ile değiştiriyor.

Bu yıl 4. defa uygulanacak ve halk tarafından büyük ilgi gören proje ile kitapseverlerin kendi okudukları ve beğendikleri kitapları, başka bir okurun kitapları ile değiştirerek; farklı kitapların okunması, kitap okuma bilincinin geliştirilmesi, sosyal birlikteliğin sağlanması ve farklı dünyaların keşfedilmesi sağlanıyor.

Bu yıl 27 Nisan – 5 Mayıs 2019 tarihleri arasında düzenlenen Kocaeli Kitap Fuarı süresince tüm ziyaretçilerin katılabileceği proje hakkında KO-MEK Kurs Merkezlerinden ve www.komek.org sayfasından detaylı bilgi alınabilir.

Önemli hususlar:

Kitaplar 6-7 yaş, 8-15 yaş ve 15 yaş üstü şeklinde gruplandırılmaktadır.
Değişime getirilen kitaplar; okunan ve okuyucu tarafından "en beğenilen" 3 kitap olmalıdır ve getirilen 3 kitap yukarıda belirtilen gruplardan yalnız birine ait olmalıdır.
Deforme, yırtılma, karalanma olmamış kitaplar değişime getirilmelidir.
Dergi, test - sınav kitapları, ders kitapları, ansiklopediler, yabancı dilde yazılı kitaplar değişime getirilmemelidir.
Değişime getirilecek kitapların, milli ve manevi hassasiyetlerimiz çerçevesi dışında ve yasaklı yayınlar listesinde olmaması gereklidir.
6 yaşından büyük herkes, KO-MEK kursiyeri olma şartı aranmaksızın projeye katılabilir.
Değişilen kitapların içeriği, seçimi gibi konuların tüm sorumluluğu katılımcılara aittir.