logo
logo
logo
logo
logo

KO-MEK’te yeni eğitim dönemi başladı

Kurs Merkezleri, Covit-19 salgınına karşı alınan önlemler doğrultusunda, yeniden kapılarını açtı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitim Kurslarında (KO-MEK)yeni eğitim dönemi Covit-19 salgınına karşı alınan önlemler doğrultusunda başladı. Günler öncesinden hazırlıkların yapıldığı kurs merkezleri yeniden kursiyerlerine kapılarını açtı. Virüse karşı her türlü tedbirin alınması, kursiyerler tarafından memnuniyetle karşılandı.

HES KODSUZ, MASKESİZ GİRİŞE İZİN YOK
Yeni eğitim dönemi KO-MEK’in 12 ilçedeki 43 merkezinde ve 334 branşta eş zamanlı olarak başladı. Haziran ayında yapılan telafi eğitimlerinin ardından kursiyerler yaklaşık 3 aylık bir ara sonrasında KO-MEK Kurs Merkezlerine geldi. Ancak Pandemi dönemi olması nedeniyle kurs merkezlerine girişlerde halk sağlığı önceliği nedeniyle alınan önlemler dikkat çekti. Bu kapsamda kurs merkezlerinin girişlerinde öncelikli olarak kursiyerlerin ateşi ölçülerek, HES (Hayat Eve Sığar Uygulaması) Kodu sorgulaması yapıldı. Maskesiz hiçbir kursiyerin kurs merkezlerine girişine izin verilmedi. Vatandaşların alınan tüm önlemlere uyduğu görüldü.

MASKE DERS SIRASINDA ZORUNLU
Tedbirler, kurs merkezlerinin içinde ve dersliklerde aynı kararlılıkla uygulandı. Kursiyerler ders boyunca maskelerini çıkarmadı. Teneffüs süreleri uzatılarak, kursiyerlerin bu zamanlarının çakışmamasına özen gösterildi. Klima kullanımına izin verilmeyen KO-MEK kurs merkezlerinde sınıflar sık sık havalandırıldı.

ÖNLEMLER EKSİZ UYGULANDI
Önlemlerin eksiksiz uygulandığı kurs merkezlerinde el dezenfektanları dikkat çekti. Merkezlerin girişleri ile belirli alanlarına el hijyeni için dezenfektanlar konuldu. Sık temas edilen yüzeyler ise görevliler tarafından sıklıkla silinerek, dezenfekte edildi.

KURSİYERLER ÖNLEMLERDEN MEMNUN
Öte yandan uzun bir aradan sonra yeniden KO-MEK kurslarına gelmeye başlayan kursiyerler ise korona virüse karşı alınan önlemlerden son derece memnun oldu. KO-MEK’in Pandemi döneminde aldığı tüm önlemlerin kendi sağlıkları için olduğunu kaydeden kursiyerler, söz konusu hassasiyet için yetkililere teşekkür etti.

HER ŞEY BİZİM SAĞLIMIZ İÇİN
KO-MEK ailesinin bir ferdi olan dikiş kursiyeri Firdevs Şahin, eğitimlere başlamanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi. KO-MEK’e gelmekten ve derslere başlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Şahin, “Kurslarımıza başlamak bizi çok mutlu etti. Virüse karşı çok güzel önlemler alınmış. Bizler de önlemlere, hijyen kurallarına uyuyoruz. Kursa girişte ateşlerimiz ölçülüyor, HES kodu sorgulaması yapılıyor. Maske, mesafe, hijyen kurallarına uyulması isteniyor. Tüm bunlara uyarsak, eğitimlerimize devam edebiliriz. Alınan tüm önlemler bizim için. KO-MEK’e teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

KARARLILIKLA DEVAM
Covit-19 salgınına karşı alınan önlemler eğitim süresi boyunca KO-MEK’te devam edecek. Temizlik, Maske, Mesafe (TMM) kuralları KO-MEK’in 12 ilçedeki 43 kurs merkezinde tavizsiz sürecek.

İSTİHDAM BRANŞLARINA AĞIRLIK VERİLECEK
Halk Üniversitesi bu eğitim döneminde de sanat kurslarının yanı sıra özellikle istihdam branşlarına ağırlık verecek. KO-MEK eğitimlerinden ücretsiz yararlanmak isteyen vatandaşlar başvurularını KO-MEK’in resmi internet sitesi olan www.komek.org adresi üzerinden yapabilecek.