KO-MEK’le, KO-MEK’lilerle, sizlerle gurur duyuyorum.
 
Sevgili hemşehrilerim, 


Halk üniversitemiz olan KO-MEK’le herkesi bir meslek sahibi yapma hedefiyle çıktığımız yolda 12 yılı geride bıraktık.  Geçen sürede 510 bin kursiyerimizi meslek sahibi yapmış olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. İstihdamın adeta atar damarı olan KO-MEK’le nice hayatları değiştirdik, güzelleştirdik. Kimi istediği işte kalifiye eleman olarak iş başı yaptı, kimi de kendi işinin patronu oldu. KO-MEK’le tanışan herkes altın bilezik sahibi oldu. 

Biz, elimizi taşın altına koyarken şunu çok iyi biliyorduk ki, bu hayatta herkesin kabiliyetinin olduğu, sevdiği, yapabileceği bir iş vardır. Biz KO-MEK ile nice cevheri ortaya çıkardık. Ev hanımı olan Emel Hanım, KO-MEK’le tanışmasaydı belki de fotoğrafçılığa müthiş bir eğiliminin olduğunu bilemeyecekti. Hatta o çok hayalini kurduğu bugün patronu olduğu fotoğrafçılık dükkânını açamayacaktı. Yaşlandığı için elini eteğini her şeyden çekip evine kapanan 75 yaşındaki Hüseyin Amca KO-MEK ile tanışmasaydı belki de insanın son nefesine kadar yapabileceği, başarabileceği şeyler olduğunu fark edemeyecekti.  Bugün torunuyla yarışacak kadar bir bilgisayar ehli olamayacaktı. Ev hanımı, engelli, genç, yaşlı fark etmez rotasını arayan tüm hemşehrilerimizin yolu KO-MEK’ten geçiyor, geçmeli de... 

KO-MEK, insanların hayatlarına dokunurken diğer yandan projeleriyle de örnek bir çizgide çıtasını yükseltmeye devam ediyor. Bu yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz Gelenekseli Sergile Projemiz, yedi coğrafi bölgemizin unutulmaya yüz tutmuş asırlık eserlerini gün yüzüne çıkardı. Farklılıklarımızın zenginlik olduğunu ortaya koydu. Ne kadar büyük bir mirasa, nasıl engin bir tarihe sahip olduğumuzu gözler önüne serdi. Tüm bu özeliklerinden yola çıkarak KO-MEK’in bir sosyal sorumluluk projesi olduğunu söylesek yanlış olmaz. Bu nedenle KO-MEK’li olmak çok önemli. Mürekkebimizi damlattığımız bu satırlar vesilesiyle henüz KO-MEK ile yolu kesişmemiş olan hemşehrilerime de çağrıda bulunmak istiyorum. Hz. Mevlana’nın da dediği gibi “Ne olursan ol, yine gel” diyorum. Hayatın neresinde durursanız durun, ne kadar zor şartlarda olursanız olun hayatta olduğunuz her an yapabileceğiniz çok şey olduğunu unutmayın. KO-MEK’imizin kapısı tüm hemşehrilerimize açıktır. 

Saygılarımla…


İbrahim Karaosmanoğlu 
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı