KO-MEK’le, KO-MEK’lilerle, sizlerle gurur duyuyorum.
 
Yaratıcı insan olmak bir ayrıcalıktır. İnsana hizmet ise Yaratan’dan ötürü bir ibadettir. İşte "Halk Üniversitesi" adını verdiğimiz KO-MEK bu amaçla hizmet eden bir kuruluştur.
 
Şubat 2005 yılında 8 kurs merkezi ve 4000 kursiyer ile hizmete başladığımız Halk Üniversitemiz bugün 44 kurs merkezimizde 302 farklı branşta 360 bin den fazla kursiyere ulaşarak, Türkiye genelinde nüfus oranına göre birinci, kurslaşma oranına göre ikinci en büyük Eğitim Kurumu olmuştur.
 
Dil eğitiminden bilgisayara, kaynakçılıktan el sanatlarına, kemandan muhasebeye kadar her türlü meslek ve sanat eğitiminin ücretsiz verildiği kurslarımızda insanımız kendini geliştirme, bir meslek ve ya sanat öğrenme, ayrıca yeteneklerini keşfetme imkanına kavuşmaktadır.

 
Tarihte önemli bir yeri olan Kocaeli; dinamik, bilinçli, yetenekli ve mutlu insanların yaşadığı örnek bir şehir olma yolunda hızla ilerlemektedir.

İşte bu ilerleyişin ışığı ise KO-MEK’te yanmaktadır. Anadolu’nun el sanatlarını, kültürünü ve yaşayışını, el emeği, göz nuru harcayarak yaşayan ve yaşatmaya devam eden siz değerli kursiyerlerimize hizmet etmek bizim görevimizdir.
 
Öğrenmenin yaşı ve sınırı yoktur. İnsan oldukça gelişirler, geliştikçe değişirler. Halk üniversitesi KO-MEK bu gelişimin motorudur.
 
Genç kızlarımızın kendi çeyizini hazırlamasıdır.
 
Gençlerimizin dil çeşitlerini arttırarak dünyayı daha iyi tanımasıdır.
 
Ev hanımlarımızın eskimiş eşyalarını süsleyerek, boyayarak kullanılır hale getirip ülke ekonomisine katkı sağlamasıdır.
 
İşsiz gençlerimizin bir meslek edinerek hayatını refah içinde yaşamasıdır.
 
Şimdiye kadar dünyayı dinleyerek öğrenen annelerimizin, kendisi okuyarak dünyayı tanımasıdır. Teknoloji çağını yaşamasıdır.
 
KO-MEK eğitimlerinde emeği geçen kursiyerlerimiz, usta öğreticilerimiz ve yöneticilerimize çok teşekkür ediyorum.
 
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak biz size elimizi uzattık. Sizler 360 bin el olarak cevap verdiniz. Bu ellerin artarak çoğalması dileklerimle sizleri Allah’a emanet ediyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.
 
 

                                                                         İbrahim KARAOSMANOĞLU
Kocaeli Büyükşehir Belediye