KO-MEK “KOCAELİ’NİN RENKLERİ” TEMALI FOTOĞRAF YARIŞMASI

“BİLGE ŞEHİR KOCAELİ TEMALI
KO-MEK  FOTOĞRAF YARIŞMASI”
(Fotoğraf Yarışması)

 

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları (KO-MEK), Kocaeli’nin gelenek ve göreneğini, işitsel ve görsel olarak geçmişten günümüze taşıdığı değerleri, kültürünü, turizmini yansıtan bir kompozisyon üzerinde fotoğraf branşına devam eden kursiyerler arasında “Bilge Şehir Kocaeli” temalı fotoğraf yarışması düzenlemiştir. Düzenlenen yarışma ile K.B.B. ve KO-MEK için hem sanatsal hem de belgesel kaynak edinilmesi hedeflenmektedir.


Yarışma Takvimi


Fotoğraf Yarışması Duyuru Tarihi :27 Şubat 2017 Pazartesi


Fotoğraf Yarışmasına Son Başvuru Tarihi :17 Nisan 2017 Pazartesi günü (www.komek.org web sitesi üzerinden başvurular alınacaktır.)


Eser Son Teslim Tarihi- Saati ve Yeri :21 Nisan 2017 Cuma saat:16.00’ya kadar-Leyla Atakan Kültür Merkezi Yaygın Eğitim Şube Müdürlüğü KO-MEK Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Birimi)


Seçici Kurul Değerlendirmesi ve Sonucun İlanının Tarihi ve Saati: : 26 Nisan 2017  Çarşamba


Ödül Töreni :18 Mayıs 2017 Perşembe / KO-MEK Genel Sergisi 1.Gün


Yarışma Şartnamesi


Katılım ücretsizdir.


Yarışmaya, seçici kurul üyeleri ve birinci dereceden yakınları dışında 2016-2017 eğitim- öğretim yılında KO-MEK fotoğrafçılık kursunda eğitim alan kursiyerler katılabilir.


Jüri değerlendirmesi sonucu dereceye giren ilk üç fotoğrafın baskısı ve jüri tarafından “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Özel Ödülleri” almaya hak kazanan fotoğrafların baskısı, KO-MEK Genel Sergisi’nde fotoğraf standında sergilenecektir


Fotoğraflar, JPEG formatta, dijital ortamda CD’ye kayıtlı olarak teslim edilecektir.


Bilgisayar ortamında açılmayan, okunmayan CD’ler, yarışma koşullarına uymadığı belirlenen fotoğraflar, yarışma dışı bırakılacaktır.


Fotoğraflar renkli veya siyah beyaz olabilir.


Fotoğrafın yapısı değiştirilmemiş olmalıdır. Birden fazla fotoğrafın montajıyla yaratılan fotoğraflar, fotoğrafın orijinalinde olamayan herhangi bir objenin veya var olan objelerden herhangi birisinin çıkarıldığı, HDR (High Dynamic Range ) fotoğraf kabul edilmez.


Bir yarışmacı en fazla 5 (beş) fotoğrafla katılabilir.


Daha önce başka bir yarışmada ödül almış fotoğraflar yarışmaya katılamaz.


Katılımcı, yarışmaya gönderdiği yapıtın tümüyle kendisine ait olduğunu beyan ve taahhüt eder. Ödül alan katılımcılardan bu beyan ve kabulleri dışında hareket ettiği anlaşılanlardan elde ettikleri, ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır.


Katılımcılar anlatım biçiminde özgürdür.

 

Yapıt Boyutları


Fotoğraflar, JPEG formatta,  300 DPI çözünürlükte ve uzun kenarı 45 cm baskıya uygun olacak şekilde dijital ortamda, CD’YE kayıtlı olarak teslim edilecektir. Fotoğraf baskıları kabul edilmeyecektir.


Fotoğrafların Teslimi


Katılımcılar dijital ortamdaki fotoğrafların isimlerini kendi belirleyecekleri 5 rakamdan oluşan bir rumuzla adlandırmalı ve ayrıca tüm fotoğraflara sıra numarası vermelidirler. (örneğin rumuzunuz: 12345 ve fotoğrafınızın sıra numarası:1 ise: 12345-1 gibi.) daha sonra tüm fotoğraflarını bir CD ye kaydetmeli ve CD’nin üzerine sadece (fotoğraflarına isim olarak vermiş oldukları) rumuzları yazmalıdırlar. Bu bilgilerin noksan olması, eserin değerlendirmeye alınmaması anlamına gelir.

Katılımcılar CD ve katılım formunu birlikte teslim etmelidirler.


Fotoğrafların Kullanımı


Ödül alan ve sergilenmeye değer bulunan fotoğraflar KO-MEK tarafından fotoğrafçının adı belirtilmek suretiyle öncelikle www.kocaeli.bel.tr ve www.komek.org gibi internet sitesi, facebook, twitter gibi sosyal medya gibi dijital ortamlarda tanıtım amaçlı kullanılabilecektir. Bunun için ayrıca telif ödenmeyecektir.


Ödül alan ve sergilenmeye değer bulan fotoğraflar Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve KO-MEK tarafından, eser sahibinin ismi belirtilerek kullanılabilecektir.


Kullanım hakkı yarışmayı düzenleyen kurum ve fotoğraf sahibinin olacaktır. Fotoğrafların Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve KO-MEK dışında üçüncü şahıslarca izinsiz kullanımı durumunda, sanatçı fikir ve sanat eserleri kanunundan doğan haklarını tek başına kullanabilir.


Katılım formunu imzalayan katılımcılar bu şartnamenin tüm koşullarını kabul etmiş sayılırlar.

 

Fotoğrafların Geri Gönderimi:

CD’ler geri gönderilmeyecektir.

 

Seçici Kurul 


Gülistan İlhan- Fotoğraf Sanatçısı


Kürşat Dilaveroğlu- Fotoğraf Sanatçısı


Fatih Akbörü- Fotoğraf Sanatçısı

 

     Yarışma Ödülleri


Birincilik Ödülü: Dizüstü Bilgisayar


İkincilik Ödülü:  Tablet Bilgisayar


Üçüncülük Ödülü: 1 Terabayt Harici Harddisk


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Özel Ödülleri: 32 GB Hafıza Kartı

 

İletişim


Yaygın Eğitim Şube Müdürlüğü Leyla Atakan Kültür ve Eğitim Merkezi

Basın Yayın ve Halka İlişkiler Tel: 0 262 325 63 63 Dahili 2422


YARIŞMAYA KATILIM

Yarışma başvuru süresi tamamlanmıştır.