“KOCAELİ’DE DOĞA VE MEKAN” TEMALI KO-MEK FOTOĞRAF YARIŞMASI”

“BİLGE ŞEHİR KOCAELİ TEMALI
KO-MEK  FOTOĞRAF YARIŞMASI”
(Fotoğraf Yarışması)

 

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları (KO-MEK), Kocaeli’nin kültürünü, turizmini yansıtan bir kompozisyon üzerinde fotoğraf branşına devam eden kursiyerler arasında “Kocaeli ’de Doğa ve Mekan” temalı fotoğraf yarışması düzenlemiştir. Kocaeli ’yi yansıtan tüm tarihi ve turistik yapılar, mekanlar, mesire alanları, sahil parkları, yürüyüş parkurları ve doğal yaşam parkları yarışma temasına dahildir. Düzenlenen yarışma ile K.B.B. ve KO-MEK için hem sanatsal hem de belgesel kaynak edinilmesi hedeflenmektedir.


Yarışma Takvimi:

Fotoğraf Yarışması Duyuru Tarihi:  25 Şubat 2019 Pazartesi

Fotoğraf Yarışmasına Son Başvuru Tarihi: 26 Nisan 2019 Cuma (www.komek.org web sitesi üzerinden başvurular alınacaktır.)

Eser Son Teslim Tarihi- Saati ve Yeri: 02 Mayıs 2019 Perşembe saat:16.00’ya kadar-Leyla Atakan Kültür Merkezi Yaygın Eğitim Şube Müdürlüğü KO-MEK Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Birimi)

Seçici Kurul Değerlendirmesi ve Sonucun İlanının Tarihi ve Saati: : 08 Mayıs 2019 Çarşamba, Saat : 14:00

Ödül Töreni :  KO-MEK Genel Sergisi 1.Gün

Yarışma Şartnamesi:

·         Katılım ücretsizdir.

·         Yarışmaya, seçici kurul üyeleri ve birinci dereceden yakınları dışında 2018-2019 eğitim- öğretim yılında KO-MEK fotoğrafçılık kursunda eğitim alan kursiyerler katılabilir.

·         Yarışmacılar Kocaeli il sınırları içerisinde bulunan doğa ve mekan dışında herhangi bir fotoğraf ile yarışmaya katılırlarsa (tespit edildiği takdirde ödül almış olsa dahi) diskalifiye edilir. 

·         Değerlendirmeye tabi tutulan tüm fotoğraflar, KO-MEK Genel Sergisi’nde fotoğraf standında sergilenebilir.

·         Fotoğraflar, JPEG formatta, dijital ortamda CD’ye kayıtlı olarak teslim edilecektir.

·         Bilgisayar ortamında açılmayan, okunmayan CD’ler, yarışma koşullarına uymadığı belirlenen fotoğraflar, yarışma dışı bırakılacaktır.

·         Fotoğraflar renkli veya siyah beyaz olabilir.

·         Fotoğrafın yapısı değiştirilmemiş olmalıdır. Birden fazla fotoğrafın montajıyla yaratılan fotoğraflar, fotoğrafın orijinalinde olamayan herhangi bir objenin veya var olan objelerden herhangi birisinin çıkarıldığı, HDR (High Dynamic Range ) fotoğraf kabul edilmez.

·         Bir yarışmacı en fazla 5 (beş) fotoğrafla katılabilir.

·         Daha önce başka bir yarışmada ödül almış fotoğraflar yarışmaya katılamaz.

·         Katılımcı, yarışmaya gönderdiği yapıtın tümüyle kendisine ait olduğunu beyan ve taahhüt eder. Ödül alan katılımcılardan bu beyan ve kabulleri dışında hareket ettiği anlaşılanlardan elde ettikleri, ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır.

·         Yarışma sonrası dereceye girmeye hak kazanan ilk 3 ve mansiyon eserlerinin kullanım ve tasarruf hakkı KO-MEK’e aittir.

·         Katılımcılar anlatım biçiminde özgürdür.

 

Yapıt Boyutları:

·         Fotoğraflar, JPEG formatta,  300 DPI çözünürlükte ve uzun kenarı 45 cm baskıya uygun olacak şekilde dijital ortamda, CD’YE kayıtlı olarak teslim edilecektir. Fotoğraf baskıları kabul edilmeyecektir.

Fotoğrafların Teslimi:

·         Katılımcılar dijital ortamdaki fotoğrafların isimlerini kendi belirleyecekleri 5 rakamdan oluşan bir rumuzla adlandırmalı ve ayrıca tüm fotoğraflara sıra numarası vermelidirler. (örneğin rumuzunuz: 12345 ve fotoğrafınızın sıra numarası:1 ise: 12345-1 gibi.) daha sonra tüm fotoğraflarını bir CD ye kaydetmeli ve CD’nin üzerine sadece (fotoğraflarına isim olarak vermiş oldukları) rumuzları yazmalıdırlar. Bu bilgilerin noksan olması, eserin değerlendirmeye alınmaması anlamına gelir.

·         Katılımcılar CD ve katılım formunu birlikte teslim etmelidirler.

Fotoğrafların Kullanımı:

·         Ödül alan ve sergilenmeye değer bulunan fotoğraflar KO-MEK tarafından fotoğrafçının adı belirtilmek suretiyle öncelikle www.kocaeli.bel.tr ve www.komek.org gibi internet sitesi, facebook, twitter gibi sosyal medya gibi dijital ortamlarda tanıtım amaçlı kullanılabilecektir. Bunun için ayrıca telif ödenmeyecektir.

·         Ödül alan ve sergilenmeye değer bulan fotoğraflar Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve KO-MEK tarafından, eser sahibinin ismi belirtilerek kullanılabilecektir.

·         Kullanım hakkı yarışmayı düzenleyen kurum ve fotoğraf sahibinin olacaktır. Fotoğrafların Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve KO-MEK dışında üçüncü şahıslarca izinsiz kullanımı durumunda, sanatçı fikir ve sanat eserleri kanunundan doğan haklarını tek başına kullanabilir.

·         Katılım formunu imzalayan katılımcılar bu şartnamenin tüm koşullarını kabul etmiş sayılırlar.

 

Fotoğrafların Geri Gönderimi:

·         CD’ler geri gönderilmeyecektir.

 

 

 

     Yarışma Ödülleri:

·         Birincilik Ödülü: 3000 TL

·         İkincilik Ödülü:  2000 TL

·         Üçüncülük Ödülü: 1000 TL

·         Mansiyon ödülü : 500 TL

 

İletişim:

Yaygın Eğitim Şube Müdürlüğü Leyla Atakan Kültür ve Eğitim Merkezi

Basın Yayın ve Halka İlişkiler Tel: 0 262 325 63 63 Dahili 2422-2423

YARIŞMAYA KATILIM 

Başvurular sona ermiştir.