Dökümanlar
 Ders Notları
 Yıllık Planlar
 Dosyalar
 Makaleler
Bir Hobi Kursu : Ahşap Rolyef

Hobi kursları deyince akla ilk olarak gemi maketi yapımı, ebru, takı tasarımı, alüminyum folyo kabartma, mozaik, filografi, resim ve ahşap rölyef gibi birçok kurs gelir. KO-MEK bünyesinde bir çok hobi kursu verilmektedir. Bunlardan birisi de ahşap rölyef. Ahşap  rölyef üzerine KO-MEK’in açtığı sergilerde ,farklı ve  güzel çalışmalara rastlayabilirsiniz.

Ahşap rölyef,halk tarafından fazla bilinmeyen kurslardan biridir. Araştırmalarıma göre rölyef Fransızca kökenli bir kelimedir. Ve yüzey üzerine yapılan kabartma ve çökertmelerle yapılır. Birçok çeşidi vardır. Bunlar; eski Türk evleri, çeşmeler, camiler, eski tarihi sokaklar, konaklar, saraylar, yöresel taş evler, yalılar, iç mekanlar, saray ve cami içleri, insan figürleri vb…
 
Değirmendere

Boyut çalışması olan ahşap rölyef ,aynı zamanda bir geri dönüşüm kursudur. İşe yaramayacağını düşündüğümüz birçok şey yaratıcılık ile bir sanat eserine dönüşebiliyor. Kullanılan malzemeler çok basit; uygun ölçüde kasa, mukavva, beyaz tutkal, silikon, su bazlı boya, vernik, alçı, ahşap, asetat, kurdele, fisto, tül, milaj kağıdı, kurşun kalem, silgi, cetvel, karbon kağıdı, makas, maket bıçağı, boncuk, ince tel vb…

Mimarlık okuyan öğrenciler proje ödevleri için maket evler, çay bahçeleri vb yaparlar. Hassas bir şekilde ölçerler ve titizlikle çizimler yaparlar; sonra da bunları makete dönüştürürler. Kibrit, kürdan, çim vb birçok küçük şeyleri mimar adayları da değerlendirir. Ahşap rölyef te aynı. Fakat rölyefte biraz sanat kaygısı var. Ahşap rölyef ustalarını mimarlardan ayıran en belirgin fark, sadece mekân çalışmamalarıdır. Mesela hem KO-MEK, hem de İSMEK 2010 sergisinde gördüğüm rölyeflerde bir hamam sefası, çalışan insanlar ya da yaşlılar bir tablo, bir eser halinde beğeninize sunulmuştur.
Değirmendere
Hayatın keşmekeşinden sıyrılıp hünerli ellerinle, zevkinle ve yaratıcılığınla dahil olduğun hobi kursları hem seni dinlendirir, hem de sıkıntılarından bir nebze de olsa kurtarır. Eğer ilgilendiğiniz bir hobi varsa, mutlaka bu konuda kendinizi geliştirmenizi tavsiye ederim.
 
KO-MEK kurslarına katılan birçok insan, yoğun iş temposundan, evdeki rutin hayattan, stresten vb uzak keyifli, faydalı, öğretici hobi kurslarından faydalanıyor ve yeni arkadaşlar ediniyorlar.
Ahşap rölyef gibi birçok hobi kurslarımıza gelen kursiyerler, oldukça durumlarından memnunlar. Çok yaratıcılar, çok farklı düşünebiliyorlar. Türlü türlü malzemelerden harika eserler oluşturuyorlar. Birbirleriyle iletişimleri ise çok güzel.  Mesela kursiyerlerden Filiz Hanım, eşinin çocukluğunun geçtiği ev ve mahallesini rölyefe dönüştürmüş. Kolundaki saati yaptığı eserleri satarak almış. Saatin değeri onun için paha biçilmez. Cumbalı evleri, taş duvarları vb yaparken çok heyecanlandığını belirtiyor. Kendini o yıllarda yaşamış gibi hissediyor…
 
Değirmendere

İki yıldan beri KO-MEK şubelerinde oluşturulan birçok ahşap rölyef eseri; konulu, yerel ve genel sergilerde halkın beğenisine sunulmuştur. Bu kurslar halkımıza ücretsiz olarak verilmektedir. Mutluluk ile çalışmak arasında güçlü bir bağ vardır. Kafasını dinlemek, bir şeyler üretmek isteyen tüm halkımızı hobi kurslarına katılmaya bekliyoruz.

Melek Yıldırım Karabıyık
 
 Bu Makale 7506 defa okundu.  11.11.2010
 Sayfanın yüklenme süresi: 0,0 saniye
 
 Diğer Makaleler 
Bizi Sosyal Medya'dan
takip edin.