Haberler
GÖLCÜK’TEN İĞNE OYASI
 
 
 Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları’nda, el sanatları branşında birçok dalda eğitim veriliyor. KO-MEK Gölcük Kurs Merkezinde bu branşlara ‘İğne Oyası’ kursu ile bir yenisi daha ekleniyor.
 
  
 
GÖLCÜK’TEN İĞNE OYASI

KO-MEK tarafından Gölcük kurs merkezinde yeni açılan iğne oyası kursu ilgiyle karşılandı. 20’ye yakın kursiyerin katıldığı kurs 09.00- 17.00 arasında ve toplam süresi 160 saat. İğne oyası, gereci genellikle iğne olan, iğnenin çekilmesiyle meydana gelen düğümlerin ya da ilmiklerin üst üste tutturulması işlemidir. Geleneksel kültürümüzün ve el sanatlarımızın en önemli örneklerinden biri olan ve sadece Türk insanına özgü iğne oyaları, düz renkli veya basma yemenilerin, kreplerin, mendillerin, gömleklerin önlerine, yaka ve kollarına renkli ipek, pamuklu ve naylon ipekle, iğne ile yapılan çok zarif bir dantel türüdür. İğne oyası yaparken, ümit, sevgi, acı, öfke, düş kırıklığı, mutluluk, coşku gibi insan duygularını hatta toplumsal olaylarla ilgili duygu ve düşüncelerini renkler ve şekillerle anlatmaktadırlar.
 

GELENEKLERİMİZİ YANSITIYOR

KO-MEK’ te Usta Öğretici olarak iğne oyası dersleri veren Büşra Çakmak, ‘‘ İğne Oyası iplik ve iğnenin hareketiyle yapılan bir süsleme tekniğidir. İğne oyasında kursiyerlerimize ilk olarak zürafa tekniğini öğretiyoruz. Daha sonra kenar kıvırma teknikleri ile tülbent, yemeni, başörtü, nişan takımı, oda takımı, salon takımı kenarları yapabilecekler. Son olarak üç boyutlu çalışmalar yaparak dekoratif örtülerin üzerine kopma oyalar şeklinde işleyebilecekler. Bu kursumuzda 19 ile 55 yaşları arasında değişen kursiyerlerimiz bulunmakta. 7’den 70’e herkesin katılabileceği bir kurstur. Türklere ve özellikle Türk kadınına özgü bir sanat olan iğne oyasını öğrenmek isteyen herkesi kurslarımıza bekliyoruz’’ dedi.
                                                                        
 
                                                                        
 
 
 
 
Yayınlanma Tarihi: 17.03.2008
 
Sayfanın yüklenme süresi: 0,14 saniye
 
 Diğer Haberler

ŞEHİTLERİ ANMA PROGRAMI

KO-MEK, '18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Programı' Düzenliyor...

KO-MEK' TEN 3 GÜNDE 3 SERGİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları tarafından açılan sergilerdeki eserler büyük ilgi görüyor...

KADINLAR GÜNÜ HEDİYESİ KO-MEK’ TEN

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları tarafından organize edilen, 8 Mart ''Dünya Kadınlar Günü'' ''Kadın Eliyle Kocaeli El Sanatları Sergisi'' Süleyman Demirel Kültü..

KO-MEK’ TEN EL SANATLARI SERGİSİ

KO-MEK kadınlara ve sanata verdiği değeri açacağı sergilerle perçinliyor...

EL SANATLARI KO-MEK'LE SERGİLENDİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları tarafından organize edilen, 8 Mart "Dünya Kadınlar Günü" "Kadın Eliyle Kocaeli El Sanatları Sergisi" Özdilek Alışveriş Merkezin..

KO-MEK İLE NİCE YILLARA

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları tarafından organize edilen, KO-MEK kursiyerleri 'Karma Resim Sergisi'nde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler D..

RESİM SERGİSİ'NE GÖRKEMLİ AÇILIŞ

6 Mart KO-MEK kursiyerleri 'Karma Resim Sergisi' izleyenleri büyüledi...

KO-MEK'LE OKUMA-YAZMA SEVİNCİ

KO-MEK tarafından açılan mesleki kursların yanı sıra okuma-yazma kursları da büyük ilgi görüyor...

KO-MEK'TEN ESKİ HÜKÜMLÜLERE KURS

Çeşitli Suçlar nedeniyle cezaevinde yattıktan sonra tahliye olan hükümlülerin topluma kazandırılması ve yeniden iş sahibi olabilmeleri için geliştirilen proje devam ediyor...