Dökümanlar
 Ders Notları
 Yıllık Planlar
 Dosyalar
 Haberler
GÖLCÜK’TEN İĞNE OYASI
 
 
 Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları’nda, el sanatları branşında birçok dalda eğitim veriliyor. KO-MEK Gölcük Kurs Merkezinde bu branşlara ‘İğne Oyası’ kursu ile bir yenisi daha ekleniyor.
 
  
 
GÖLCÜK’TEN İĞNE OYASI

KO-MEK tarafından Gölcük kurs merkezinde yeni açılan iğne oyası kursu ilgiyle karşılandı. 20’ye yakın kursiyerin katıldığı kurs 09.00- 17.00 arasında ve toplam süresi 160 saat. İğne oyası, gereci genellikle iğne olan, iğnenin çekilmesiyle meydana gelen düğümlerin ya da ilmiklerin üst üste tutturulması işlemidir. Geleneksel kültürümüzün ve el sanatlarımızın en önemli örneklerinden biri olan ve sadece Türk insanına özgü iğne oyaları, düz renkli veya basma yemenilerin, kreplerin, mendillerin, gömleklerin önlerine, yaka ve kollarına renkli ipek, pamuklu ve naylon ipekle, iğne ile yapılan çok zarif bir dantel türüdür. İğne oyası yaparken, ümit, sevgi, acı, öfke, düş kırıklığı, mutluluk, coşku gibi insan duygularını hatta toplumsal olaylarla ilgili duygu ve düşüncelerini renkler ve şekillerle anlatmaktadırlar.
 

GELENEKLERİMİZİ YANSITIYOR

KO-MEK’ te Usta Öğretici olarak iğne oyası dersleri veren Büşra Çakmak, ‘‘ İğne Oyası iplik ve iğnenin hareketiyle yapılan bir süsleme tekniğidir. İğne oyasında kursiyerlerimize ilk olarak zürafa tekniğini öğretiyoruz. Daha sonra kenar kıvırma teknikleri ile tülbent, yemeni, başörtü, nişan takımı, oda takımı, salon takımı kenarları yapabilecekler. Son olarak üç boyutlu çalışmalar yaparak dekoratif örtülerin üzerine kopma oyalar şeklinde işleyebilecekler. Bu kursumuzda 19 ile 55 yaşları arasında değişen kursiyerlerimiz bulunmakta. 7’den 70’e herkesin katılabileceği bir kurstur. Türklere ve özellikle Türk kadınına özgü bir sanat olan iğne oyasını öğrenmek isteyen herkesi kurslarımıza bekliyoruz’’ dedi.
                                                                        
 
                                                                        
 
 
 Facebook'ta Paylaş   


Bu haberin QR Kodu:
Bu habere mobil cihazınızdan erişmek için yandaki QR kodunu okutunuz..
 Bu Haber 11256 defa okundu.
 17.03.2008
Sayfanın yüklenme süresi: 3,22 saniye
 
 Diğer Haberler 
Bizi Sosyal Medya'dan
takip edin.