Dökümanlar
 Ders Notları
 Yıllık Planlar
 Dosyalar
 Haberler - KO-MEK’TEN SANATÇILARIN BULUŞMASINA ZİYARET
KO-MEK, Pendik Belediyesi’nin düzenlediği 10. Geleneksel Sanatçılar Buluşmasına ziyaret gerçekleştirdi. 52 ülkeden sanatçıların katılımı ile gerçekleştirilen festivale KO-MEK, Genel Koordinatörü Lokman Ceyhan, Eğitim Birimi Sorumlusu Oğuz Kaya ve Usta Öğreticiler ile katıldı.
 
 
UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ ESERLER İNCELENDİ
 
Türk ve dünya kültürlerini yan yana görmek, unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarını tanıtmak amacıyla düzenlenen festivale KO-MEK’te 41 kişilik kafile ile katıldı. Her yıl dünyanın geleneksel kültürünü yaşatan en ünlü ustalarını bir araya getiren Pendik Geleneksel Sanatçılar Buluşmasında KO-MEK kafilesi eserleri ve teknikleri tek tek inceledi.
 
 
KENDİMİZİ DIŞ DÜNYAYA AÇMALIYIZ
 
56’sı yabancı 82 sanatçı katıldığı buluşmayı çok beğendiğini belirten KO-MEK Usta Öğreticisi Mesude Ozan Kılıçarslan, “Pendik Uluslar arası Sanatçılar Buluşması’nda farklı uluslardan gelen el sanatları da kendimize yönelik bir şeyler bulabilmek için değişik çalışmaları görmek amacıyla katıldık. Bizim kendi branşlarımızla ilgili birçok teknikleri öğrenmiş olduk. Özellikle suzeni nakışında kullandığımız elde çalıştığımız tekniğin tığ ile yapıldığına şahit olduk” dedi. Her ulusun eserlerinin incelenmesi gerektiğini de söyleyen KO-MEK Usta Öğreticisi, “Tabi ki el sanatları hiçbir zaman için kısıtlaması yok, öğrenebildiğiniz her zaman yeni tekniklere açık olmalıyız. Kendimizi dışa kapamamalıyız. Farklı ülkelerin, onlara özgü tekniklerini kendi tekniğimizle harmanlayıp değişik işler çıkarmalıyız “ dedi. 
 
 
PENDİK BELEDİYESİ KO-MEK’İ AĞIRLADI
 
Her yıl dünyanın geleneksel kültürünü yaşatan en ünlü ustalarını bir araya getiren Pendik Belediyesi’ne misafir olan KO-MEK kafilesini Pendik Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mehmet Metin Tavukçu ağırladı. KO-MEK Genel Koordinatörü Lokman Ceyhan, KO-MEK Eğitim Birimi Sorumlusu Oğuz Kaya ve Usta Öğreticiler ile stantları tek tek gezen Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mehmet Metin Tavukçu, festival hakkında da detaylı bilgi verdi.
 


 Facebook'ta Paylaş   


Bu haberin QR Kodu:
Bu habere mobil cihazınızdan erişmek için yandaki QR kodunu okutunuz..
 Bu Haber 886 defa okundu.
 14.10.2014
Sayfanın yüklenme süresi: 0,01 saniye
 
 Diğer Haberler 
 
  Yorum Gönder
Adınız :
Soyadınız :
E-Posta Adresiniz :
Cinsiyet :
Yorumunuz :
     

 
Bizi Sosyal Medya'dan
takip edin.