Haberler
KO-MEK Aile Okulu, 221 mezun daha verdi


 


 

Kocaeli’de onbinlerce vatandaşa meslek ve sanat eğitimi veren KO-MEK, sosyal projelerle de önemli hizmetlere imza atmaya devam ediyor. Toplam 5 hafta devam eden ve farklı kurs merkezlerinden kursiyerlerin katıldığı Aile Okulu, 5. ve son hafta programıyla final yaptı. Final programına katılan eğitimci-yazar Fatih Akbaba, "Seninle Biz Olmak İstiyorum!" konusunu işledi. Sabah oturumunda kursiyerlere konuşan Akbaba, “Türkiye’de aile yapısı gittikçe bozuluyor, 2015 yılında 100 binin üzerinde çift boşandı” diyerek aile okullarının önemine değindi.

 

SEVİNCE HERŞEY HALLOLMUYORYine iki bölümden oluşan eğitimlerin ilki fuar içi Leyla Atakan Kültür Merkezi Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonu’nda yapılırken ikincisi ise Leyla Atakan Kültür Merkezi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Yaygın Eğitim Şube Müdürü Bahadır Bedir, KO-MEK birim sorumluları ve kurs yöneticilerinin de katıldığı final programında konuşan eğitimci-yazar Akbaba, kursiyerlere mutlu bir evlilik için önemli öneri ve uyarılarda bulundu. Türkiye’de boşanma sayısının gittikçe arttığını ifade eden Akbaba, ‘’Evliliklerde ben yerine biz olmak için şu 5 maddeye dikkat etmeliyiz. Evlilik öncesinde sevince her şey hallolur zannediyoruz ama çiftlerin: eğitimleri, aile denkliği kültür farklılıkları, geçmişi ve çiftlerin akıl seviyeleri birbirlerine denk olmalıdır’’ dedi. Evlilikte ‘mutlu ol mutlu et’ mantığının olması gerektiğini belirten Akbaba, “Bir taraf mutlu diğer taraf mutsuz ise o iş yürümez” diye ifade etti.

 


BOŞANMALARIN EN BÜYÜK SEBEBİ; “ZİHİNSEL SADAKAT”Evlilik çağında olan kursiyerlere öğütler veren Akbaba, “Eş seçerken şu 4 şeye dikkat edin. Karşılıklı dürüstlük, sadakat, sabır ve sorumluluk olmayan ilişki sağlıklı olmaz” dedi. Boşanmanın en büyük nedenlerinden birinin zihinsel sadakat olduğunu vurgulayan Akbaba, ‘’Eşinizi var olduğu gibi kabul edin kimseyle kıyaslamayın, evlilikler fikir ortaklığıdır eşler aynı şeyi düşünmeyebilir ama önemli olan ortak noktada buluşmaktır’’ uyarısında bulundu.  Eğitimim öğlen oturumunun tamamlanmasından sonra Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Yaygın Eğitim Şube Müdürü Bahadır Bedir, eğitimci-yazar Fatih Akbaba’ya hediye takdim etti. Program sonunda bu dönem öğlen bölümünden mezun olan 161 kursiyere sertifikaları verildi.

 


KIZ, ERKEK AYNI ŞARTLARDA YETİŞMELİLeyla Aykan Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen ikinci oturumda çiftlere seslenen Akbaba, ailelere uyarılarda bulundu. Evlilik öncesi ebeveynlerin çocuklarını yetiştirme biçimlerinin de evlilikleri etkilediğini ifade eden Akbaba, ‘’Anne babasının yanında şımaran kız veya erkek evlenince aynı davranışı karşı taraftan bekliyor. Çocuklar aynı şartlarda yetişmeli, kız da gücünün yettiği kadar ağır işlerde çalıştırılmalı. Erkek de gerekirse mutfağa girip annesine yardım etmelidir” dedi. Oldukça neşeli bir ortamda gerçekleşen final programında Akbaba, eğitime katılan erkek bir kursiyere eşine kahve pişirdiği için kahve takımı hediye etti. Konuşmaların ardından akşam oturumuna katılan 30 çifte sertifikaları verilerek mezun edildi.


 

TOPLAMDA 1354 KURSİYER MEZUN OLDUKO-MEK “Aile Okulu” projesi Kocaeli’nin 12 ilçesinde 43 kurs merkezinde eğitim gören kursiyerler için Kasım 2014 tarihinde başladı. Proje kapsamında, alanında uzman eğitimciler öncülüğünde aile kavramı üzerinde kursiyerleri bilinçlendirmek, farkındalıklarını artırmak, bilgilendirmek ve eğitmek amaçlanıyor. Toplamda 1354 kursiyere aile okulu projesinde sertifika veren KO-MEK, bu alanda da iddialı olduğunu gösterdi.

 
 
Yayınlanma Tarihi: 05.12.2016
 
Sayfanın yüklenme süresi: 0,18 saniye
 
 Diğer Haberler

KO-MEK Aile Okulu, 221 mezun daha verdi

“KO-MEK Aile Okulu” Projesi 5. dönem eğitimlerinde eğitimci - yazar Fatih Akbaba ile final yaptı. 221 kursiyer sertifikasını alarak mezun oldu...

Mutlu bir evliliğin 7 sırrı

“KO-MEK Aile Okulu”’nda eğitimci Öztürk, "Etkili ve Duyarlı İletişim-Ailede Mutluluğun Sırları" konulu eğitim verdi...

KO-MEK iki kurs binasını daha yeniledi

KO-MEK artan talepler sonrası fiziki şartları karşılayamayan binaları değiştirerek daha geniş alanlara taşınmaya devam ediyor...

KO-MEK’te öğrendi, kendi sergisini açtı

KO-MEK verdiği eğitimlerle kursiyerlerinin ufkunu açmaya devam ediyor...

‘’Huzurlu aile ve çocuk terbiyesi’’

“KO-MEK Aile Okulu” Projesi 5. dönem 3. hafta eğitimleri Psikohekim Abdulaziz Yılmaz'ın "Huzurlu Aile, Terbiyeli Çocuk" eğitimiyle devam etti..

Karaosmanoğlu, Mevlana KO-MEK'e konuk oldu

Başkan Karaosmanoğlu, KO-MEK Mevlana Kurs Merkezini ziyaret ederek kursiyerler ile sohbet etti...

Kocaeli’de artık engel yok

Braille Alfabesi Eğitimi ve Braille Alfabesi ile Kuran-ı Kerim Okuma eğitimlerine katılan usta öğreticiler sertifikalarını aldı...

Aile Okulu’nun 5. dönem eğitimleri başladı

“KO-MEK Aile Okulu” Projesi’nin 5. dönem eğitim programları Başkan Karaosmanoğlu’nun katılımıyla başladı...

KO-MEK’te Yeni Dönemin Konsepti Hazır

Yeni dönem istişare toplantısını gerçekleştiren KO-MEK konseptini belirleyerek çalışmalara başladı...