Haberler
Tiyatro, işaret dili ile buluştu

 


 

Tiyatro sahnesinde diller söyledi eller konuştu

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları (KO-MEK)’nda eğitim alan işaret dili kursiyerleri, farklı bir etkinliğe imza attı. 12 kursiyerden oluşan ekip, ses ve işaret dilini kullanarak sahnede iki ayrı skeci canlandırdı. Böylece tiyatroya gelen işitme engelli vatandaşlar diğer vatandaşlar gibi aynı anda oyunu izleyebildi. SDKM’de sahnelenen tiyatroya Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yaygın Eğitim Şube Müdürü Bahadir Bedir, Engelli ve Yaşlı Hizmetler Müdürü Mehmet Köse, KO-MEK İdari Birim Sorumluları, engelli dernek temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Salonun tamamen dolduğu tiyatro gösterisinde KO-MEK işaret dili kursiyerlerinin sergilediği performans vatandaşlar tarafından tam not aldı.


 

KO-MEK’TE EĞİTİM ALAN KURSİYERLER SAHNEYE ÇIKTI


Çevrelerinde bulunan işitme engelli vatandaşlarla iletişim kurabilmek amacıyla KO-MEK’te eğitim alan 12 kişilik ekip, amatör bir ruhla öğrendiklerini tiyatro sahnesinde sergiledi. Avni Yukaruç’un yazdığı ‘’Arzuhalci Hasan Efendi’’ ve Dario Fo’nun yazdığı ‘’Japon Kuklası’’ oyunlarını sergileyen kursiyerler, profesyonelleri aratmayacak şekilde sergiledikleri performansla dikkat çekti.

 

EN GÜZELİ İÇİN 3 AY ÇALIŞTILAR


KO-MEK İşaret Dili Usta Öğreticisi Semra Gözüpek öncülüğünde uzun bir prova dönemi geçiren kursiyerler, oyunu uyarlayan ve yöneten Musa Selvi ile 3 aylık bir çalışma dönemi geçirdi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve KO-MEK yönetimi tarafından da desteklenen amatör tiyatrocuların, ilk kez sahneye çıktıkları gösteri işitme engellilerin de takip edebileceği şekilde sahnelendi. Oyuncular skeçleri aynı anda sesli şekilde ve işaret dili kullanarak gerçekleştirdi.

 

İŞARET DİLİ KAYITLARI DEVAM EDİYOR


Tiyatro sonrasında bir konuşma yapan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Yaygın Eğitim Şube Müdürü Bahadır Bedir, “Kursiyerlerimizin hepsini ayrı ayrı tebrik ediyorum. Çok kısa bir sürede büyük iş başardılar. Burada sahnelenen oyun hem bizleri, hem de izlemeye gelen siz değerli konuklarımızı sevindirmesi bizleri mutlu etti” dedi. Bedir konuşmasının sonunda Engelli ve Yaşlı Bakım Hizmetleri Şube Müdürü Mehmet Köse ile kursiyerlere hediye takdim etti. KO-MEK’te ilk olarak 2014 yılında verilmeye başlayan İşaret Dili eğitimi ile şu ana kadar 691 kursiyer sertifika aldı. Tüm kurs merkezlerinde kayıtların devam ettiği işaret dili branşında yeni kurslar açılmaya devam ediyor. Bunun yanında 315 branşta 447 bin 871 kursiyer 2004 yılından bu yana KO-MEK Halk Üniversitesi’nden mezun oldu.

 
 
Yayınlanma Tarihi: 20.02.2017
 
Sayfanın yüklenme süresi: 0,20 saniye
 
 Diğer Haberler

Tiyatro, işaret dili ile buluştu

KO-MEK’te işaret dili eğitimi alan kursiyerlerden oluşan amatör tiyatro ekibi, işitme engellilerin diğer vatandaşlarla izleyebileceği bir oyun sahneledi..

Havuz suyu operatörleri KO-MEK’te yetişti

İstihdama yönelik açtığı kurslar ile binlerce vatandaşı iş sahibi yapan KO-MEK Havuz Suyu Operatörü olarak çalışmak isteyenlere eğitim verdi ..

KO-MEK resim sergisi Gebze’ye renk kattı

Resim branşı kursiyerlerinin Gebze Center Sanat Atölyesi’nde açtığı resim sergisi vatandaşlar tarafından tam not aldı...

Tiyatroya bir de bu perdeden bakın

Türkiye’de ilk kez KO-MEK’te işaret dili eğitimi alan kursiyerlerden oluşan amatör tiyatro ekibi, hem işitme engellilerin hem diğer vatandaşların izleyebileceği bir oyun sahneleyecek ..

Kocaeli’nin ilk vatmanlarının eğitimi başladı

Büyükşehir’in Akçaray tramvay taşımacılığında görev alacak vatmanların eğitimleri başladı..

KO-MEK personeline İSG eğitim verildi

Hedeflerine ulaşmak için tüm birimleri ile çalışan KO-MEK yeni dönemde tüm personeline iş sağlığı ve güvenliği eğitimi verdi..

Herşey KO-MEK’i daha ileri taşımak için

KO-MEK Kurs Merkezi sorumlu ve yardımcılarının katıldığı Aile Okulu ve Değerler Eğitimi çalıştayı düzenlendi...

Görme engelliler KO-MEK ile dünyaya açılıyor

Görme engelli vatandaşlar KO-MEK’in verdiği kurslar sayesinde artık dünyaya açılıyor...

KO-MEK ile KOÜ iş birliği protokolü imzaladı

KO-MEK ve KOÜ arasında, çalışanların niteliklerini arttırmak amacıyla işbirliği protokolü yapıldı..