KO-MEK Branş Rehberi
 
 İLK YARDIM
 
 
  Meslek - Branş : İLK YARDIM
 
 
 
KURSA BAŞVUR

 MESLEK ELEMANI TANIMI

 GİRİŞ KOŞULLARI
1. En az ilkokul mezunu olmak. 2. 14 yaşını tamamlamış olmak.

 İSTİHDAM ALANLARI
1. En az ilkokul mezunu olmak. 2. 14 yaşını tamamlamış olmak.

 EĞİTİMCİLER
1. Talim ve Terbiye Kurulunca yayınlanan “Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esasları” göre atanan; a) Sağlık Hizmetleri alan öğretmenleri b) Hasta ve Yaşlı Hizmetleri alan öğretmenleri görev almalıdır. 2. İlkyardım eğitmeni yetki belgesi bulunanlardan yararlanılabilir. 3. İlkyardım konusunda eğitim alan sağlık personelinden yararlanılabilir.

 ÖLÇME ve DEĞERLENDİRME

 BELGELENDİRME
Sertifika programlarında; meslek elemanlarının sahip olduğu yeterlikleri kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilir. Bu programlarda mesleğin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.

» Sertifika öğretim programı sürecinde bireylerin tamamladığı modüller, aldığı eğitimin tümü ve kazandıkları yeterlikler belgelendirilir.

» Öğretim programının sonunda mesleğin yeterliklerini kazanan bireylerin aldığı belgeler mevzuat doğrultusunda sertifikada değerlendirilir. Bireyler mesleğin düzeyine göre mesleğinde sertifika alabilir.

» Bireyler gelecekte meslek değiştirmek veya mesleğin ilişkili olduğu diğer mesleklere geçmek amacıyla eğitim almak isterse, kazandığı yeterlikler değerlendirilecektir.

» Fark modüllerini tamamlayanlar ikinci bir meslekte kendini yetiştirebilecektir.

» Öğretim programından ayrılan bireyin kazandığı yeterlikler belgelendirilerek istendiğinde diğer sertifika programlarında değerlendirilir.

» Mesleğin seviyesine ve yeterliklerine sahip olanlar sertifika almaya hak kazanır ve ilgili iş yerlerinde çalışabilirler.


 EĞİTİM SÜRESİ
Kurs programının süresi; günde en fazla 8 ders saati uygulanacak şekilde toplam 18 ders saatidir

 TANIMLI MODÜLLER ve SÜRELERİ
 İLK YARDIMIN TEMEL İLKELER2     TEMEL YAŞAM DESTEĞİ 2   
 YARALANMALARDA İLK YARDIM4     KIRIK, ÇIKIK VE BURKULMALARDA İLK YARDIM4   
 DİĞER ACİL DURUMLARDA İLK YARDIM 3     TAŞIMALAR3   
 İLK YARDIM18   

İLK YARDIM Branşı'nın talep edildiği KO-MEK Kurs Merkezleri :
 
 
 Yukarıda belirtilen Kurs Merkezlerimizden, size yakın Merkezimize İLK YARDIM Branşında eğitim almak için buraya tıklayarak online başvuruda bulunabilirsiniz.
 

İLK YARDIM Branşında eğitimlerin devam ettiği KO-MEK Kurs Merkezleri :
 
 
 Yukarıda belirtilen Kurs Merkezlerimizde İLK YARDIM Branşında eğitimlerimiz devam etmektedir.
 
 
 Bu Branşta eğitim almak istiyorsanız buraya tıklayarak başvuruda bulunabilirsiniz. Branşın açılacağı Kurs Merkezi'nin iletişim ve adres bilgilerine Kurs Merkezi adına tıklayarak ulaşabilirsiniz.
 
 Eğitim almak istediğiniz branşın mevcut olmaması durumunda da ilgili branş için yine size yakın Kurs Merkezimize başvuruda bulunabilirsiniz. Çünkü, KO-MEK'te kurslar tamamen talebiniz doğrultusunda açılmaktadır.
 
 Kurslarımız, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin bir hizmeti olup; herhangi bir ücret talep edilmemektedir.