KO-MEK Branş Rehberi
 
 HASTA VE YAŞLI ÖZ BAKIMINA DESTEK OLACAKLARIN EĞİTİMİ
 
 
  Meslek - Branş : HASTA VE YAŞLI ÖZ BAKIMINA DESTEK OLACAKLARIN EĞİTİMİ
 
 
 
KURSA BAŞVUR

 MESLEK ELEMANI TANIMI
Ev ve kurumlarda kendi sorumluluklarının bilinci altında; hasta ve yaşlı bireylerin günlük ihtiyaçlarını kendi ve hasta yaşlının sağlığını koruyarak karşılayabilen kişidir.

 GİRİŞ KOŞULLARI
1. Okuma yazma bilmek veya ilkokul mezunu olmak 2. Mesleğin gerektirdiği işleri ve yeterlikleri yapacak bedensel ve fiziksel özelliklere sahip olmak. Bu alanda çalışacakların, 1.Hasta ve Yaşlı Refakatçisi elemanının gerektirdiği işleri yapacak bedensel, ruhsal ve zihinsel engeli bulunmamak. 2.Herhangi bir bulaşıcı hastalığı olmamak, 3.Hepatit aşısı olma özelliklerini taşıması gerekmektedir

 İSTİHDAM ALANLARI
1. Okuma yazma bilmek veya ilkokul mezunu olmak 2. Mesleğin gerektirdiği işleri ve yeterlikleri yapacak bedensel ve fiziksel özelliklere sahip olmak. Bu alanda çalışacakların, 1.Hasta ve Yaşlı Refakatçisi elemanının gerektirdiği işleri yapacak bedensel, ruhsal ve zihinsel engeli bulunmamak. 2.Herhangi bir bulaşıcı hastalığı olmamak, 3.Hepatit aşısı olma özelliklerini taşıması gerekmektedir

 EĞİTİMCİLER
1.Programın uygulanmasında Hasta ve Yaşlı Hizmetleri alanında eğitim almış ve tercihen sektör deneyimi olan alan öğretmenleri görev almalıdır. 2.Programın uygulanmasında gerektiğinde Hasta ve Yaşlı Bakım Hizmetleri alanında sektör deneyimi olan teknisyen ve meslek elemanlarından yararlanılabilir. 3.Usta öğretici ; bu programla ilgili modül ve yeterlikleri almış olmalıdır

 ÖLÇME ve DEĞERLENDİRME
Bireylerin, çeşitli ölçme araçları kullanılarak; 1.Modüllerin sonunda kazandığı yeterlikler ölçülecektir. 2.Modüller ile kazandıkları bilgi, beceri ve tavırları ölçülecektir. 3.Ölçme sonuçları program sonunda değerlendirilecektir. 4.Eğitim kurumunda, işletmede ve kendi kendilerine yaptıkları tüm öğrenim faaliyetleri değerlendirilecektir.

 BELGELENDİRME
Sertifika programlarında; meslek elemanlarının sahip olduğu yeterlikleri kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilir. Bu programlarda mesleğin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.

» Sertifika öğretim programı sürecinde bireylerin tamamladığı modüller, aldığı eğitimin tümü ve kazandıkları yeterlikler belgelendirilir.

» Öğretim programının sonunda mesleğin yeterliklerini kazanan bireylerin aldığı belgeler mevzuat doğrultusunda sertifikada değerlendirilir. Bireyler mesleğin düzeyine göre mesleğinde sertifika alabilir.

» Bireyler gelecekte meslek değiştirmek veya mesleğin ilişkili olduğu diğer mesleklere geçmek amacıyla eğitim almak isterse, kazandığı yeterlikler değerlendirilecektir.

» Fark modüllerini tamamlayanlar ikinci bir meslekte kendini yetiştirebilecektir.

» Öğretim programından ayrılan bireyin kazandığı yeterlikler belgelendirilerek istendiğinde diğer sertifika programlarında değerlendirilir.

» Mesleğin seviyesine ve yeterliklerine sahip olanlar sertifika almaya hak kazanır ve ilgili iş yerlerinde çalışabilirler.


 EĞİTİM SÜRESİ
1.Meslek programının toplam eğitim süresi 800/560 olarak planlanmıştır. 2.Eğitim süresinin okul, işletme ve bireysel öğrenme için ayrılmış dağılımı, modüller ile ilgili açıklamalarda belirtildiği gibi uygulanır.

 TANIMLI MODÜLLER ve SÜRELERİ
 ETİK15     KİŞİSEL BAKIM15   
 BESLENME15     VÜCUT MEKANİĞİ15   
 AKTİVİTE VE EGZERSİZ15     ENGELLİ BİREYLERE BAKIM HİZMETİ15   
 AKIL VE RUH SAĞLIĞI15     İLKYARDIM15   
 AKILCI İLAÇ KULLANIMI15     EV KAZALARI VE ALINACAK ÖNLEMLER15   
 AĞIR HASTALIK VE VEFAT DURUMU10     YAŞLIYA YEMEK YEDİRME32   
 YAŞLI BESLENMESİ32     HASTA BAKIM HİZMETLERİ16   
 HASTALIK ÇEŞİTLERİ32     SAĞLIĞINI KORUMA32   
 HASTALIKLARDAN KORUNMA32     HASTA BAKIM HİZMETLERİNDE İLETİŞİM32   
 HASTALIKLARA GÖRE BESLENME 116     HASTALIKLARA GÖRE BESLENME 216   
 HASTA HİZMETLERİ(BU MODÜL SEÇİLMİYCEK)32   

HASTA VE YAŞLI ÖZ BAKIMINA DESTEK OLACAKLARIN EĞİTİMİ Branşı'nın talep edildiği KO-MEK Kurs Merkezleri :
 
 
 Yukarıda belirtilen Kurs Merkezlerimizden, size yakın Merkezimize HASTA VE YAŞLI ÖZ BAKIMINA DESTEK OLACAKLARIN EĞİTİMİ Branşında eğitim almak için buraya tıklayarak online başvuruda bulunabilirsiniz.
 

HASTA VE YAŞLI ÖZ BAKIMINA DESTEK OLACAKLARIN EĞİTİMİ Branşında eğitimlerin devam ettiği KO-MEK Kurs Merkezleri :
 
 
 Yukarıda belirtilen Kurs Merkezlerimizde HASTA VE YAŞLI ÖZ BAKIMINA DESTEK OLACAKLARIN EĞİTİMİ Branşında eğitimlerimiz devam etmektedir.
 
 
 Bu Branşta eğitim almak istiyorsanız buraya tıklayarak başvuruda bulunabilirsiniz. Branşın açılacağı Kurs Merkezi'nin iletişim ve adres bilgilerine Kurs Merkezi adına tıklayarak ulaşabilirsiniz.
 
 Eğitim almak istediğiniz branşın mevcut olmaması durumunda da ilgili branş için yine size yakın Kurs Merkezimize başvuruda bulunabilirsiniz. Çünkü, KO-MEK'te kurslar tamamen talebiniz doğrultusunda açılmaktadır.
 
 Kurslarımız, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin bir hizmeti olup; herhangi bir ücret talep edilmemektedir.