KO-MEK Branş Rehberi
 
 FİBER OPTİK
 
 
  Meslek - Branş : FİBER OPTİK
 
 
 
KURSA BAŞVUR

 MESLEK ELEMANI TANIMI
Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde fiber optik kablo üretim elemanı kurs programını tamamlayan bireyin; 1. Çalışırken, iş sağlığı ve güvenliği kurallarını uygulaması, 2. Fiber optik kablo üretim hattındaki makineleri kullanması, 3. Acil durumlarda gerekli tedbirleri alması, amaçlanmaktadır.

 GİRİŞ KOŞULLARI
1. Okuma yazma bilmek, 2. 18 yaşını tamamlamış olmak, 3. Sağlık durumu kurs programının öğrenimine elverişli olmak.

 İSTİHDAM ALANLARI
1. Okuma yazma bilmek, 2. 18 yaşını tamamlamış olmak, 3. Sağlık durumu kurs programının öğrenimine elverişli olmak.

 EĞİTİMCİLER
1. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca yayımlanan "Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esaslarına İlişkin Çizelgeye” göre: a. Makine Teknolojisi, b. Plastik Teknolojisi, • Alan öğretmeni olarak atananlar, • Öğretmen bulunamaması durumunda öğretmen olarak atanabilecek nitelikte olanlar, 2. Diğer meslek alanlarında öğretmen olarak atananlardan, Fiber Optik Kablo Üretim alanında eğitim aldığını belgelendirenler

 ÖLÇME ve DEĞERLENDİRME

 BELGELENDİRME
Sertifika programlarında; meslek elemanlarının sahip olduğu yeterlikleri kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilir. Bu programlarda mesleğin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.

» Sertifika öğretim programı sürecinde bireylerin tamamladığı modüller, aldığı eğitimin tümü ve kazandıkları yeterlikler belgelendirilir.

» Öğretim programının sonunda mesleğin yeterliklerini kazanan bireylerin aldığı belgeler mevzuat doğrultusunda sertifikada değerlendirilir. Bireyler mesleğin düzeyine göre mesleğinde sertifika alabilir.

» Bireyler gelecekte meslek değiştirmek veya mesleğin ilişkili olduğu diğer mesleklere geçmek amacıyla eğitim almak isterse, kazandığı yeterlikler değerlendirilecektir.

» Fark modüllerini tamamlayanlar ikinci bir meslekte kendini yetiştirebilecektir.

» Öğretim programından ayrılan bireyin kazandığı yeterlikler belgelendirilerek istendiğinde diğer sertifika programlarında değerlendirilir.

» Mesleğin seviyesine ve yeterliklerine sahip olanlar sertifika almaya hak kazanır ve ilgili iş yerlerinde çalışabilirler.


 EĞİTİM SÜRESİ
Kurs programının süresi; günde en fazla 8 ders saati uygulanır. Kurs süresi toplam 40 ders saatidir.

 TANIMLI MODÜLLER ve SÜRELERİ
 FİBER OPTİK40   

FİBER OPTİK Branşı'nın talep edildiği KO-MEK Kurs Merkezleri :
 
 
 Yukarıda belirtilen Kurs Merkezlerimizden, size yakın Merkezimize FİBER OPTİK Branşında eğitim almak için buraya tıklayarak online başvuruda bulunabilirsiniz.
 

FİBER OPTİK Branşında eğitimlerin devam ettiği KO-MEK Kurs Merkezleri :
 
 
 Yukarıda belirtilen Kurs Merkezlerimizde FİBER OPTİK Branşında eğitimlerimiz devam etmektedir.
 
 
 Bu Branşta eğitim almak istiyorsanız buraya tıklayarak başvuruda bulunabilirsiniz. Branşın açılacağı Kurs Merkezi'nin iletişim ve adres bilgilerine Kurs Merkezi adına tıklayarak ulaşabilirsiniz.
 
 Eğitim almak istediğiniz branşın mevcut olmaması durumunda da ilgili branş için yine size yakın Kurs Merkezimize başvuruda bulunabilirsiniz. Çünkü, KO-MEK'te kurslar tamamen talebiniz doğrultusunda açılmaktadır.
 
 Kurslarımız, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin bir hizmeti olup; herhangi bir ücret talep edilmemektedir.