KO-MEK Branş Rehberi
 
 PASTACI ÇIRAĞI
 
 
  Meslek - Branş : PASTACI ÇIRAĞI
 
 
 
KURSA BAŞVUR

 MESLEK ELEMANI TANIMI
Pastacı Çırağı, hijyen ve sanitasyon kurallarına uygun olarak kendisine verilen görevleri yerine getiren üstlerinin denetiminde çalışan mesleğe yeni başlamış deneyimsiz mutfak elemanıdır.

 GİRİŞ KOŞULLARI
1. Okuma yazma bilmek veya ilkokul mezunu olmak. 2. Mesleğin gerektirdiği işleri ve yeterlikleri yapacak bedensel , fiziksel, ruhsal özelliklere sahip olmak.

 İSTİHDAM ALANLARI
1. Okuma yazma bilmek veya ilkokul mezunu olmak. 2. Mesleğin gerektirdiği işleri ve yeterlikleri yapacak bedensel , fiziksel, ruhsal özelliklere sahip olmak.

 EĞİTİMCİLER
1.Programın uygulanmasında Yiyecek İçecek Hizmetleri alanında eğitim almış ve tercihen sektör deneyimi olan, alan öğretmenleri görev almalıdır. 2.Programın uygulanmasında gerektiğinde Yiyecek İçecek Hizmetleri alanında sektör deneyimi olan eğitici ve meslek elemanlarından yararlanılabilir. 3.Usta öğretici; bu programla ilgili modül ve yeterlikleri almış olmalıdır.

 ÖLÇME ve DEĞERLENDİRME
Bireylerin, çeşitli ölçme araçları kullanılarak, 1.Modüllerin sonunda kazandığı yeterlikler ölçülecektir. 2.Modüller ile kazandıkları bilgi, beceri ve tavırları ölçülecektir. 3.Ölçme sonuçları program sonunda değerlendirilecektir. 4.Eğitim kurumunda, işletmede ve kendi kendilerine yaptıkları tüm öğrenim faaliyetleri değerlendirilecektir.

 BELGELENDİRME
Sertifika programlarında; meslek elemanlarının sahip olduğu yeterlikleri kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilir. Bu programlarda mesleğin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.

» Sertifika öğretim programı sürecinde bireylerin tamamladığı modüller, aldığı eğitimin tümü ve kazandıkları yeterlikler belgelendirilir.

» Öğretim programının sonunda mesleğin yeterliklerini kazanan bireylerin aldığı belgeler mevzuat doğrultusunda sertifikada değerlendirilir. Bireyler mesleğin düzeyine göre mesleğinde sertifika alabilir.

» Bireyler gelecekte meslek değiştirmek veya mesleğin ilişkili olduğu diğer mesleklere geçmek amacıyla eğitim almak isterse, kazandığı yeterlikler değerlendirilecektir.

» Fark modüllerini tamamlayanlar ikinci bir meslekte kendini yetiştirebilecektir.

» Öğretim programından ayrılan bireyin kazandığı yeterlikler belgelendirilerek istendiğinde diğer sertifika programlarında değerlendirilir.

» Mesleğin seviyesine ve yeterliklerine sahip olanlar sertifika almaya hak kazanır ve ilgili iş yerlerinde çalışabilirler.


 EĞİTİM SÜRESİ
Kurs programı, günde en fazla 8 ders saati uygulanacak şekilde planlanmalıdır Kurs süresi toplam 124 ders saatidir. Eğitim personeli, programın teorik ve uygulama sürelerini belirler.

 TANIMLI MODÜLLER ve SÜRELERİ
 ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ8     KİŞİSEL BAKIM8   
 İŞE HAZIRLIK8     HİJYEN VE SANİTASYON16   
 BULAŞIK YIKAMA VE ÇÖP ATIMI12     BESİN ÖĞELERİ 32   
 BESİN GRUPLARI16     BASİT TATLILAR24   
 BASİT TATLILAR24     SANİTASYON24   
 YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİNDE HACCP24     BULAŞIK YIKAMA VE ÇÖP ATIMI16   
 BESİN ÖĞELERİ-116     BESİN ÖĞELERİ-216   
 YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİNDE HACCP8     SANİTASYON24   
 BULAŞIK YIKAMA VE ÇÖP ATIMI16     KİŞİSEL BAKIM8   
 İŞE HAZIRLIK8     SANİTASYON24   
 YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİNDE HACCP24     BULAŞIK YIKAMA VE ÇÖP ATIMI16   
 BESİN ÖĞELERİ 116     BESİN ÖGELERİ 116   
 BESİN ÖGELERİ 216     BESİN GRUPLARI16   
 BASİT TATLILAR24   
 
 PASTACI ÇIRAĞI BRANŞI MODÜLER PROGRAMI
 

PASTACI ÇIRAĞI Branşı'nın talep edildiği KO-MEK Kurs Merkezleri :
 
 
 Yukarıda belirtilen Kurs Merkezlerimizden, size yakın Merkezimize PASTACI ÇIRAĞI Branşında eğitim almak için buraya tıklayarak online başvuruda bulunabilirsiniz.
 

PASTACI ÇIRAĞI Branşında eğitimlerin devam ettiği KO-MEK Kurs Merkezleri :
 
 
 Yukarıda belirtilen Kurs Merkezlerimizde PASTACI ÇIRAĞI Branşında eğitimlerimiz devam etmektedir.
 
 
 Bu Branşta eğitim almak istiyorsanız buraya tıklayarak başvuruda bulunabilirsiniz. Branşın açılacağı Kurs Merkezi'nin iletişim ve adres bilgilerine Kurs Merkezi adına tıklayarak ulaşabilirsiniz.
 
 Eğitim almak istediğiniz branşın mevcut olmaması durumunda da ilgili branş için yine size yakın Kurs Merkezimize başvuruda bulunabilirsiniz. Çünkü, KO-MEK'te kurslar tamamen talebiniz doğrultusunda açılmaktadır.
 
 Kurslarımız, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin bir hizmeti olup; herhangi bir ücret talep edilmemektedir.