KO-MEK Branş Rehberi
 
 AŞÇI ÇIRAĞI
 
 
  Meslek - Branş : AŞÇI ÇIRAĞI
 
 
 
KURSA BAŞVUR

 MESLEK ELEMANI TANIMI
Aşçı Çırağı hijyen ve sanitasyon kurallarına uygun olarak kendisine verilen görevleri yerine getiren üstlerinin denetiminde çalışan mesleğe yeni başlamış deneyimsiz mutfak elemanıdır

 GİRİŞ KOŞULLARI
1. Okuma yazma bilmek veya ilkokul mezunu olmak. 2. Mesleğin gerektirdiği işleri ve yeterlikleri yapacak bedensel ve fiziksel özelliklere sahip olmak.

 İSTİHDAM ALANLARI
1. Okuma yazma bilmek veya ilkokul mezunu olmak. 2. Mesleğin gerektirdiği işleri ve yeterlikleri yapacak bedensel ve fiziksel özelliklere sahip olmak.

 EĞİTİMCİLER
1.Programın uygulanmasında Yiyecek İçecek Hizmetleri alanında eğitim almış ve tercihen sektör deneyimi olan, alan öğretmenleri görev almalıdır. 2.Programın uygulanmasında gerektiğinde Yiyecek İçecek Hizmetleri alanında sektör deneyimi olan teknisyen ve meslek elemanlarından yararlanılabilir. 3.Usta öğretici; bu programla ilgili modül ve yeterlikleri almış olmalıdır.

 ÖLÇME ve DEĞERLENDİRME
Bireylerin, çeşitli ölçme araçları kullanılarak; 1.Modüllerin sonunda kazandığı yeterlikler ölçülecektir. 2.Modüller ile kazandıkları bilgi, beceri ve tavırları ölçülecektir. 3.Ölçme sonuçları program sonunda değerlendirilecektir. 4.Eğitim kurumunda, işletmede ve kendi kendilerine yaptıkları tüm öğrenim faaliyetleri değerlendirilecektir.

 BELGELENDİRME
Sertifika programlarında; meslek elemanlarının sahip olduğu yeterlikleri kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilir. Bu programlarda mesleğin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.

» Sertifika öğretim programı sürecinde bireylerin tamamladığı modüller, aldığı eğitimin tümü ve kazandıkları yeterlikler belgelendirilir.

» Öğretim programının sonunda mesleğin yeterliklerini kazanan bireylerin aldığı belgeler mevzuat doğrultusunda sertifikada değerlendirilir. Bireyler mesleğin düzeyine göre mesleğinde sertifika alabilir.

» Bireyler gelecekte meslek değiştirmek veya mesleğin ilişkili olduğu diğer mesleklere geçmek amacıyla eğitim almak isterse, kazandığı yeterlikler değerlendirilecektir.

» Fark modüllerini tamamlayanlar ikinci bir meslekte kendini yetiştirebilecektir.

» Öğretim programından ayrılan bireyin kazandığı yeterlikler belgelendirilerek istendiğinde diğer sertifika programlarında değerlendirilir.

» Mesleğin seviyesine ve yeterliklerine sahip olanlar sertifika almaya hak kazanır ve ilgili iş yerlerinde çalışabilirler.


 EĞİTİM SÜRESİ
Kurs programının süresi günde en fazla 8 ders saati olacak şekilde planlanmalıdır. Kurs süresi toplam 178 ders saatidir. Eğitim personeli, programın teorik ve uygulama sürelerini belirler.

 TANIMLI MODÜLLER ve SÜRELERİ
 KİŞİSEL BAKIM8     İŞE HAZIRLIK8   
 SANİTASYON24     YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİNDE HACCP24   
 BULAŞIK YIKAMA VE ÇÖP ATIMI16     BESİN ÖĞELERİ 116   
 BESİN ÖĞELERİ 216     BESİN GRUPLARI16   
 SEBZELERİ PİŞİRMEYE HAZIRLAMAK32     SEBZE GARNİTÜRLERİ32   
 FOND VE TEMEL ÇORBALAR32     YUMURTA PİŞİRME24   
 BASİT TATLILAR24     ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ12   
 BESİN ÖĞELERİ VE BESİN GRUPLARI12     HİJYEN VE SANİTASYON12   
 BULAŞIK YIKAMA VE ÇÖP ATIMI6     SEBZELERİ PİŞİRMEYE HAZIRLAMA20   
 SEBZE GARNİTÜRLERİ40     FOND VE TEMEL ÇORBALAR22   
 YUMURTA PİŞİRME18     KOLAY HAMUR İŞLERİ36   

AŞÇI ÇIRAĞI Branşı'nın talep edildiği KO-MEK Kurs Merkezleri :
 
 
 Yukarıda belirtilen Kurs Merkezlerimizden, size yakın Merkezimize AŞÇI ÇIRAĞI Branşında eğitim almak için buraya tıklayarak online başvuruda bulunabilirsiniz.
 

AŞÇI ÇIRAĞI Branşında eğitimlerin devam ettiği KO-MEK Kurs Merkezleri :
 
 
 Yukarıda belirtilen Kurs Merkezlerimizde AŞÇI ÇIRAĞI Branşında eğitimlerimiz devam etmektedir.
 
 
 Bu Branşta eğitim almak istiyorsanız buraya tıklayarak başvuruda bulunabilirsiniz. Branşın açılacağı Kurs Merkezi'nin iletişim ve adres bilgilerine Kurs Merkezi adına tıklayarak ulaşabilirsiniz.
 
 Eğitim almak istediğiniz branşın mevcut olmaması durumunda da ilgili branş için yine size yakın Kurs Merkezimize başvuruda bulunabilirsiniz. Çünkü, KO-MEK'te kurslar tamamen talebiniz doğrultusunda açılmaktadır.
 
 Kurslarımız, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin bir hizmeti olup; herhangi bir ücret talep edilmemektedir.